כישורי חיים

iDo היגיינה

האפליקציה שמסייעת בלמידה של פעולות יומיומיות הקשורות בהיגיינה אישית בצורה חווייתית ומובנית המותאמת לילדים ומתבגרים בחינוך המיוחד. שמירה על היגיינה אישית והיכולת לבצע את המשימות הקשורות בה באופן עצמאי מסייעות לאדם להסתגל לסביבה ולתפקד באופן אופטימלי. עם הכניסה לבית הספר על הילדים לשלוט בתפקודי יום-יום בסיסיים כגון הליכה לשירותים, רחצת ידיים, אכילה וניידות כדי לתפקד באופן עצמאי ולהיות פנויים ללימודים. מטרת האפליקציה היא לסייע לילדים, מתבגרים ובוגרים עם צרכים מיוחדים ללמוד מיומנויות יום יום בנושאי ההיגיינה ובכך להעלות את איכות חייהם ואת מסוגלותם להיות שותפים פעילים בסביבתם. האפליקציה מכילה 12 יחידות שבכל אחת משימה הקשורה בהיגיינה ומשחק מסלול שמהווה פעילות חווייתית מסכמת.

בכל יחידת נושא תוכלו למצוא:

  • סרטון וידאו מדגים של המשימה מלווה בקריינות וכתוביות. בסרטונים מככבים מתבגרים על מנת שגם צעירים וגם בוגרים יוכלו להנות משימוש באפליקציה.

  • רצף תמונות המציג את שלבי הפעולות במשימה בתמונות הלקוחות מתוך הסרטונים. כל תמונה מלווה בכיתוב וקריינות.

  • כלי אישי ליצירת רצף אישי של המשימה, מאפשר התאמת רצף התמונות למשתמש. בשימוש בכלי זה תוכלו להעלות את התמונות של המשתמש מבצע את שלבי הפעולה. ניתן להתאים את הכיתוב ולהקליט קריינות בהתאם לרמת ההבנה של המשתמש. – כלי ליצירת סרטון אישי, ניתן לצלם סרטון אישי, את המשתמש, הורים או אחים המבצעים את הפעולה על מנת שישמשו כמודל לחיקוי.

  • שני משחקים דידקטיים מלווים כל יחידת נושא, מצא את התמונה, מה השלב החסר או מה הסדר הנכון. המשחקים עושים שימוש בתמונות מתוך הסרטונים ומהווים תמיכה ביכולת

https://itunes.apple.com/us/app/bitsboard-education-games/id516842210?mt=8

iDo Community - קהילה

אני יכול להזמין מהתפריט בעצמי! אפליקציה חדשנית ומקיפה ללימוד ותרגול פעילויות יומיומיות להתנהלות עצמאית בקהילה כמו נסיעה במכונית, קניות בסופרמרקט, ביקור במרפאת שיניים ועוד. להתנהל באופן עצמאי בקהילה משמעו לשלוט במיומנויות היום יום. לעשות קניות, ללכת לרופא וליהנות מפעילויות פנאי כמו ללכת לסרט או לסעוד במסעדה הן פעילויות יום-יום אשר רבים בחינוך המיוחד מתקשים בביצוע עצמאי שלהן ואף מגלים חרדה רבה בהתמודדות עם ביצוע הפעילויות השונות כגון, ללכת לרופא שיניים או להתמודד עם יציאה עם חברים לסרט. אפליקציית "בקהילה" נועדה לסייע לילדים ומתבגרים בחינוך המיוחד להתמודד עם פעילויות שונות המתבצעות בקהילה ובכך לתרום לתפקוד עצמאי ואיכות חיים מרבית.

אני יודע לאכול בסכין ומזלג! בעזרת סרטוני וידאו, פעילויות ומשחקים יכולים ילדים ומתבגרים עם צרכים מיוחדים ללמוד להכין סלט או שוקו, לחמם במיקרו ומיומנויות אחרות הקשורות להכנת אוכל.

https://itunes.apple.com/us/app/ido-community-kids-special/id931891099?ls=1&mt=8

iDo Chores - תפקידים

ילדים ומתבגרים עם צרכים מיוחדים יכולים ללמוד לבצע מגוון תפקידים בבית ולהפוך להיות חלק פעיל ושוויוני בחיי המשפחה. עם האפליקציה 'תפקידים בבית', אפשר לעשות זאת תוך כדי משחק בצורה חווייתית ומהנה.

האפליקצייה "תפקידים בבית" מסייעת לילדים ומתבגרים בחינוך המיוחד בלמידת מיומנויות יום-יום הקשורות לביצוע מגוון תפקידים בבית.

האפליקציה מכילה שבע יחידות שבכל אחת משימה הקשורה תחזוקת החיים בבית ומשחק מסלול שמהווה פעילות חווייתית מסכמת.

שותפות בביצוע מטלות הבית הינה לקיחת חלק פעיל ושוויוני בחיי המשפחה. ביצוע מטלות שונות הקשורות בתחזוקת הבית הינם חלק ממיומנויות היום יום הדרושות לאדם על מנת שיוכל לתפקד בקהילה באופן עצמאי ומלא. מעבר לשותפות מלאה ואחראית בחיי המשפחה, ביצוע מטלות אלו הינו בסיס ליכולתו של אדם בעל צרכים מיוחדים להתגורר באופן עצמאי בקהילה. לכן קיימת חשיבות להקניית מיומנויות אלו כבר בגיל הצעיר.

https://itunes.apple.com/us/app/ido-chores-daily-activities/id931894090?ls=1&mt=8

iDo Food - אכילה

שליטה במיומנויות הקשורות לאכילה היא הבסיס לתפקוד עצמאי. האפליקציה מכינים אוכל מסייעת לילדים ומתבגרים בחינוך המיוחד בלמידת מיומנויות יום-יום בתחום הכנת אוכל באופן חוויתי ומותאם בשימוש בסרטוני ווידאו ורצף תמונות. ילדים לומדים את מיומנויות האכילה דרך משחק ואימון, תוך צפייה במודל אמיתי, לרוב הורים או אחים. ילדים עם צרכים מיוחדים מתקשים במיומנויות החיקוי ולרוב אינם מתפקדים באופן עצמאי במיומנויות היום-יום. שליטה במיומנויות הקשורות לאכילה היא הבסיס לתפקוד עצמאי. זו הסיבה שיצרנו את אפליקציית "מכינים אוכל". בעזרת האפליקציה יכולים ילדים, מתבגרים ובוגרים עם צרכים מיוחדים ללמוד ולהתאמן על המיומנויות הקשורות בהכנת מזון. האפליקציה מכילה שבע יחידות שבכל אחת משימה הקשורה בהכנת אוכל ומשחק מסלול שמהווה פעילות חווייתית מסכמת.

https://itunes.apple.com/us/app/ido-food-kids-special-needs/id931891855?ls=1&mt=8

iDo להתלבש

אני לובש חולצה לבד! הכירו את האפליקציה המסייעת להשגת תפקוד עצמאי בפעולות יומיומיות בתחום הלבוש, בצורה מובנית ומותאמת אישית לילדים ומתבגרים בחינוך המיוחד.

שליטה ברוטינות של טיפול עצמי כמו לבוש, היגיינה , תורמות לתחושת מסוגלות ולהשתלבות טובה של ילדים במסגרות חינוכיות. תפקוד עצמאי במיומנויות יום-יום בתחום הלבוש מושג בעזרת השימוש באפליקציה.

להתלבש מסדרת i-DO נועדה ללמד את פעילויות היום יום הקשורות בלבוש בצורה חווייתית, מובנית ומותאמת אישית.

האפליקציה מכילה תשע יחידות שבכל אחת משימה הקשורה בלבוש ומשחק מסלול שמהווה פעילות חווייתית מסכמת

https://itunes.apple.com/us/app/lhtlbs/id931891014?ls=1&mt=8

Me & Myself - אלבום אישי

אלבום אישי האוגד בתוכו אוסף של פעילויות שכולן מתמקדות בהעצמת ילדכם, מתן כלים לבחירה עצמית וביטוי אישי. כל זה בעטיפה גרפית מקסימה, ידידותית ומכבדת.

רבים מהילדים בעלי הצרכים המיוחדים אינם מסוגלים לבטא את עצמם ברהיטות ולספר על אישיותם ועל העדפותיהם. זו הייתה אחת הסיבות שבחרנו לפתח את האפליקציה Me&Myself . ואכן – בעזרת האפליקציה יוכל המשתמש לחלוק מעולמו האישי, לספר על העדפות ולשחזר חוויות.

https://itunes.apple.com/us/app/lhtlbs/id931891014?ls=1&mt=8

Me & My Body - אני וגופי

אפליקציה Me & My Body תמצאו סוגיות הקשורות בגוף, והיא מעודדת הבעה עצמית ורכישת מושגי יסוד הקשורים לגוף; כל זאת בפעילויות משחקיות המהוות סביבה לאימון בנושא בחירות אישיות. הפעילויות מתמקדות בהיכרות עם איברי הגוף, בחינת השינויים המתרחשים עם הגדילה, עידוד דמיון ויצירתיות, תשומת לב לקולות הגוף ועידוד התבוננות עצמית ביכולותיו ותכונותיו הגופניות של המשתמש.

https://itunes.apple.com/us/app/lhtlbs/id931891014?ls=1&mt=8

!Table it

מידע על הסדרה מדריך למשתמש

Table it! היא אפליקציה שפותחה כדי לסייע לתלמידים עם צרכים מיוחדים לארגן את עולם הידע שלהם, לשפר את כישוריהם הקוגניטיביים ולתמוך ביכולת ההבעה שלהם. האפליקציה מזמינה את התלמיד לארגן ידע וחוויות בתחומים שונים, החל מהמעגל האישי והקרוב ביותר ועד המעגל הכללי ביותר, ידע העולם, באמצעות כלי ייחודי וידידותי ליצירת טבלאות. הכלי פתוח, משמעו שניתן ליצור באמצעותו טבלאות אישיות מותאמות ליכולותיו ולהעדפותיו של התלמיד. עם האפליקציה מגיע מגוון הרחב של דוגמאות שיכול לשמש כבסיס ליצירת טבלאות מותאמות לתלמיד.

Table it! היא כלי המיועד לפיתוח חשיבה מאורגנת ומיומנויות מיון והכללה: אפליקציה המתמקדת בארגון מידע, בשליפת מידע ופיתוח המיומנויות הקוגניטיביות של מיון והכללה. הכלי מזמן עבודה אינטראקטיבית של איסוף מידע ומיונו לקטגוריות על פי בחירה אישית, ובהתאם לרמת הייצוג של כל מושג אצל היחיד. האפליקציה מלווה במגוון דוגמאות לפעילויות המותאמות לרמות תפקוד שונות, על מנת לזמן פעילות יעילה.

האפליקציה מכילה שלושה חלקים: לשלב תמונות מדגימות

1. "טבלה חדשה" המקום בו ניתן ליצור טבלאות חדשות. יצירת הטבלאות מתבצעת בשימוש באשף יצירת הטבלאות, זהו כלי מאוד ידידותי ומאפשר לנו ליצור טבלאות מותאמות אישית למשתמש.

2. "הספרייה שלי" האזור בו נשמרות כל הטבלאות שנוצרו, באזור זה ניתן להמשיך ולערוך טבלאות שנוצרו בשימוש באפליקציה.

3. "דוגמאות" האפליקציה מגיעה עם מגוון דוגמאות של רעיונות שיעזרו לכם להתחיל. בחלק זה של האפליקציה תוכלו למצוא דוגמאות של טבלאות שמראות מה אפשר לעשות עם הכלי הזה. הרציונל עליו מבוססת האפליקציה מזמן לתלמיד למיין את הידע על פי מעגלי החיים שלו. זו הסיבה שחילקנו את הדוגמאות לשלושה מעגלים, המעגל הרחב של "ידע עולם", המעגל הקרוב "אני וסביבתי" והמעגל הפרטי "עולמי האישי".

https://itunes.apple.com/us/app/lhtlbs/id931891014?ls=1&mt=8

Me & My Choices - בחירות

כלי פתוח המעודד בחירה אישית ומיון מושגים על פי נקודת התייחסות (למשל: דברים שאני אוהב ולא אוהב). אפליקציה זו הינה משחק רולטה אינטראקטיבי המאפשר בחירת תחומי התייחסות ובחינת כל תחום באשר למושגים הקושרים אליו ובאשר לנקודת ההתייחסות אליו – באם היא חיובית או שלילית. כך ניתן לבחור כתחום התייחסות "מאכלים", המשתמש משבץ ברולטה את זמני הארוחה השונים במהלך היום. בעת משחק המשתמש מגריל זמן ארוחה ובוחר אילו מזונות הוא אוהב או לא אוהב לאכול בארוחה זו. כל הבחירות של המשתמש נשמרות כדפים באלבום אישי אשר ניתן לחזור אליו, להעשירו ולשתפו.

https://itunes.apple.com/us/app/lhtlbs/id931891014?ls=1&mt=8

!Sequence-it - רצף

כלי פתוח ליצירת רצפים אישיים. באפליקציה !Sequence it, המותאמת במיוחד לילדים ומתבגרים בחינוך המיוחד, ניתן לבנות רצפים על ידי הוספת תכנים אישיים המיוצגים על ידי תמונה, קול וטקסט.

!Sequence it הוא כלי המיועד לחיזוק הבנה של תהליכים המבוססים על רצף, אם פעולות או תהליכי התפתחות או משחק: האפליקציה מאפשרת יצירת רצף אישי והינה כלי פתוח ליצירת רצפים המאפשר למשתמש לבנות רצפים על ידי הוספת תכנים אישיים המיוצגים על ידי תמונה, קול וטקסט. שימוש באפליקציה מאפשר התמודדות עם מטלות מרובות שלבים על ידי פירוקן לתת שלבים בהתאם לרמת ההבנה של המשתמש. רצף תמונות המציג את פירוק מטלה לשלבים נמצא יעיל בקרב יחידים בעלי צרכים מיוחדים. פירוק מטלה מאפשר הבנה של כל שלב בפעילות ומהווה כלי לרפלקציה. ניתן להשתמש באפליקציה ככלי להקניית אופן ביצוע פעולות ולמעקב אחר ביצוען. עבודה ברצף תמונות נמצאה יעילה כמשוב אישי לעידוד עצמאות בביצוע מטלות בקרב יחידים עם הפרעה על רצף האוטיזם ומוגבלויות קוגניטיביות שונות. כלי ייחודי זה מאפשר עבודה על הכללה והעברה של הפעילויות שנלמדו לסביבה הטבעית של היחיד. על ידי שימוש בתמונות של היחיד או של קרובים לו מתאפשרת התייחסות אישית אל הפעילות המובילה להפנמה ויכולת הזדהות גבוהה יותר עם שלבי הפעילויות השונות.

https://itunes.apple.com/us/app/lhtlbs/id931891014?ls=1&mt=8

!Sentence-it

כלי המיועד לפיתוח האוריינות והבנת תהליכים בשפה. האפליקציה !Sentence it, שתוכננה במיוחד ליחידים עם צרכים מיוחדים, מתמקדת במבנה משפט בעל שני חלקים שמתקיים ביניהם קשר של סיבתיות.

האפליקציה מזמנת אימון על מבנה משפט הקשרים בסיסיים תוך שימוש בתכנים אישים והדוגמאות המובאות על ידי האפליקציה (לדוגמה – אם-אז). הכלי מזמן כמה רמות קושי, שלב הקנייה ומשחקונים. רמת הקושי ניתנת להתאמה אישית לרמת ההבנה של המשתמש. ייצוגי השפה ניתנים במילה כתובה, איור או תמונה וקול.


https://itunes.apple.com/us/app/lhtlbs/id931891014?ls=1&mt=8